Drobečková navigace

Úvod > Masáže > Thajská masáž

Thajská masáž

Podle tradiční Thajské medicíny je lidské tělo tvořeno čtyřmi elementy zemí, vodou, větrem a ohněm. Každému jedinci dominuje jeden z těchto elementů, který předurčuje jeho povahu, vzhled, ale také slabá místa jeho zdraví.

Zakladatelem tradiční Thajské masáže je Indický Ajurvédský lékař Jivaka Kumarabhacca (okolo roku 500 př. n.l.). Toto jméno se překládá jako vychovaný princem. Jivaku adoptoval princ Abhya, který byl syn krále Bimbisary, vládce království Maghadan v severovýchodní Indii. Když Jivaka vyrostl začal se zajímat o medicínu, léčení a strávil sedum let studiem pod dohledem Indického lékaře. Jeho léčitelské schopnosti se stali legendární po celé Indii. Jeho nejznámějším pacientem byl Budha. Se šířením budhismu do Thajska se šířilo i jeho umění a umění masáží.

V Thajské masáži se využívá existence energetických drah v těle nazývaných sény. Dále se věnuje pozornost reflexním bodům na chodidlech a v celém energetickém toku. Reflexní body jsou využívány při diagnostice a harmonizací orgánů.

V lidském těle vzniká napětí které se zapouzdří do energetických bloků zvaných fulkry. Zkusme se na chvíli zastavit a uvědomit si sami sebe tady a teď, jak čteme tyto řádky. Jsme uvolnění nebo cítíte napětí, či sedíme v nějaké nepřirozené pozici. Když zůstane tělo po delší dobu v určité tenzi (napětí) začíná bolet. K odstranění této bolesti často stačí pouhé uvolnění a uvedení těla do opětovné vnitřní harmonie. Bohužel dnešní uspěchaná doba, nás tlačí do stresových situací a vysokých pracovních výkonů. Často nemáme ani čas uvědomit si, že nám při práci či v živote není pohodlně. O vzrůstajícím napětím nám tělo dá vědět a to nejčastěji ve formě bolesti. Proti bolesti bojujeme pomocí medikamentů, které však mnohdy zmírňují bolesti, ale neléčí příčinu.

Jednou z nejlepších možností uvolnění takto přetíženého organizmu je masáž. Thajská masáž je prováděna na vyhřívaném futonu (podložka). Masér i masírovaný jsou oblečeni ve volném a pohodlném oděvu. Masáž je zahájena uvolněním energetických drah a fascií na nohou. Pokračuje uvolněním rukou, břicha, krku a hlavy. Dle potřeby pokračujeme s uvolněním v partiích zad. Délka masáže je obvykle jedna hodina.

Účinky thajské masáže:

  • Uvolňuje toxiny z kloubů, svalů a tkání
  • Zvyšuje schopnost příjímání živin
  • Uvolňuje energetické blokády
  • Zvyšuje cirkulaci krve a lymfy
  • Uvolňuje bolest svalů a kloubů
  • Zlepšuje vylučování odpadů z těla
  • Posiluje nervový systém
  • Ulehčuje relaxaci a regeneraci
  • Odstraňuje bolestivost páteře
  • Pomáhá při bolestech hlavy a migrénách

Thajská masáž je prováděna na zemi na dece v klidné meditativní atmosféře. Klient i masér je oblečen do pohodlného volného úboru. Klient si sebou přinese osušku.